Praktyczne informacje

Szanowni Państwo,

przedstawiamy parę wskazówek topograficznych, aby ułatwić Państwu poruszanie się po Krakowie. Miejsca w których odbywa się konferencja (ul. Grodzka 53, Instytut Historii Sztuki, Collegium Iuridicum oraz ul. Grodzka 64, Arsenał Władysława IV, Wydział Polonistyki) znajdują się w odległości ok. 250 m od siebie, można więc swobodnie poruszać się między instytutami i brać udział w różnych panelach.

Jak dotrzeć z Dworca Głównego PKP na ul. Grodzką 53 ?

1.Dworzec jest oddalony od Instytutu Historii Sztuki o 1,5 km, pieszy spacer zajmie około 20 minut. W takim wypadku należy wyjść z głównego budynku dworcowego i przejść przez plac (im. J. Nowaka-Jeziorańskiego) ulicą Stanisława Worcella aż do ul. Pawiej. Skręcić w lewo w ul. Pawią, dojść do dużego skrzyżowania z przejściem podziemnym, przez przejście iść prosto, do ul. Westerplatte. Ulicą iść ok. 10 minut , aż do jej przedłużenia, ul. Świętej Gertrudy. Przy przystanku tramwajowym o tej nazwie, skręcić w prawo, w ul. Dominikańską. Ulica ta krzyżuje się na pl. Wszystkich Świętych z ul. Grodzką. Na skrzyżowaniu należy skręcić w lewo i iść ok. 100 m. Instytut Historii Sztuki (C. Iuridicum) będzie znajdować się po prawej stronie.

2.Szybszym i wygodniejszym sposobem jest przejazd tramwajem. Na przejazd wystarczy 15-minutowy bilet ulgowy w cenie 0,90 zł (dla studentów). Można go nabyć w automacie przy przystanku na ul. Lubicz. Wychodzimy z budynku dworca, przechodzimy przez plac dworcowy, kierując się w lewo, w stronę przeciwną Galerii Krakowskiej. Plac po lewej stronie dworca będzie zamknięty ul. Lubicz. Przy dużym skrzyżowaniu z przejściami poziemnymi znajduje się przystanek, na którym wsiadamy do tramwaju nr 10 (kier. Łagiewniki), wysiadamy na 2. przystanku „Św. Gertrudy”. Skręcamy w prawo w ul. Dominikańską, dochodzimy do skrzyżowania z ul. Grodzką, skręcamy w lewo, Idziemy ok. 100 m. Budynek nr 52 będzie znajdować się po prawej stronie.

3.Można także wsiąść na tym przystanku w tramwaje nr 13, 24 i przejechać 1. przystanek do „Poczty Głownej”, lecz trasa wydłuży się do 500 m. pieszo. Przystanek znajduje się przy skrzyżowaniu, należy kierować się nadal prosto, zgodnie z kierunkiem jazdy tramwaju, w ul. Gertrudy. Gdy dotrze się do przystanku „Św. Gertrudy”, należy skręcić w prawo w ul. Dominikańską. Następne skrzyżowanie to przecięcie z ul. Grodzką (docelową). Należy skręcić w prawo i iść 100 m. Instytut znajdować się będzie po prawej stronie.

4.Jeśli wyjdzie się nie przez budynek starego dworca, ale przez budynek Galerii Krakowskiej i na ul. Pawią, można na przystanku Dworzec Główny (najbliżej wejścia galerii) wsiąść w tramwaj linii 19 i wysiąść na 2. przystanku, „Poczta Główna”. Następnie postępować dalej zgodnie z instrukcjami zawartymi w poprzednim punkcie.

Jak dotrzeć z Dworca PKP na ul. Grodzką 64?

+Można oczywiście pójść pieszo. Instrukcje są identyczne jak w przypadku pkt. 1, tyle że aby dotrzeć do nr 64m należy iść jeszcze ok. 250 m. dalej. Budynek będzie znajdował się po lewej stronie, w miejscu, z którego widoczne jest już wzgórze wawelskie.

+ Szybszym i wygodniejszym sposobem jest przejazd tramwajem. Na przejazd wystarczy 15-minutowy bilet ulgowy w cenie 0,90 zł (dla studentów). Można go nabyć w automacie przy przystanku na ul. Lubicz. Wychodzimy z budynku dworca, przechodzimy przez plac im. J. Nowaka-Jeziorańskiego, kierując się w lewo, w stronę przeciwną Galerii Krakowskiej. Plac po lewej stronie dworca będzie zamknięty ul. Lubicz. Przy dużym skrzyżowaniu z przejściami poziemnymi znajduje się przystanek, na którym wsiadamy do tramwaju nr 10 (kier. Łagiewniki), wysiadamy na 3. przystanku „Wawel”. Przystanek znajduje się na końcu ul. Św. Gertrudy, na skrzyżowaniu z ul. Św. Idziego. Należy iść kawałek do końca ul. Św. Gertrudy, w stronę Wawelu, skręcić w prawo w ul. Św. Idziego i po 20 m. skręcić w pierwszą w prawo, ul. Grodzką. Budynek nr 64 będzie pierwszym po prawej stronie.

Przy poruszaniu się po mieście przydatna będzie strona: www.krakow.jakdojade.pl

Dworzec PKP (A) – ul. Grodzka 52 (B)

Tramwaj nr 10 – Grodzka 64

Tramwaj nr 10 – Grodzka nr 52

Gdzie można zjeść obiad ?

1. Najbliżej i stosunkowo tanio (obiad dnia za 12,99, 10% zniżki dla studentów): Lunch Bar „Kwadrans”, ul. Grodzka 32 w bramie.

2. Podobne warunki: Bar Koko, ul. Gołębia 8 (obiad dnia 14 zł, 2 dania + surówki):

3. Najtaniej, ale w stylu PRL: Bar Mleczny „Pod Temidą”, ul. Grodzka 43.